Przepisy pochodzą z ksiązki Ruty Kowalskiej "O czym szumią zioła"
Macerat z liści babki
Świeże liście babki lancetowatej rozdrobnić w moździerzu. Odmierz 6 łyżek i zalej 2 szklankami zimnej, przegotowanej wody. Nakryj i pozostaw na 6 godzin w temperaturze pokojowej. Wypij małymi łykami w ciągu dnia.
Zimne wyciągi z liści babki mają silne działanie immunostymulujące, antybiotyczne i regenerujące. Są doskonałym środkiem leczniczym przy chrypie oraz nieżytach dróg oddechowych. Zawarte w nich śluzy łagodzą podrażnienie gardła i oskrzeli.
Syrop z liści babki
Weź szklanek świeżych, drobniutko posiekanych liści babki lancetowatej i umieść w dużym słoju. Zasyp cukrem w proporcji 1:1. Odstaw na noc w ciepłe, ciemne miejsce, aby liście puściły sok. Na drugi dzień dodaj 1 łyżeczkę kilkuprocentowego alkoholu (np. wódki) i zasyp cukrem. Słój szczelnie zamknij i odstaw na 4 miesiące w ciepło-zacienione miejsce. Następnie przecedź syrop, dokładnie odciskając liście.
Ten doskonały w smaku gęsty syrop ma działanie przeciwzapalne i przeciwnowotworowe. Zażywaj go kilka razy dziennie po 1 łyżeczce tak, aby objął środek wykrztuśny i łagodził podrażnienia gardła i dróg oddechowych.
Nalewka z liści babki
1 szklankę rozdrobnionych liści babki lancetowatej zalej 5 szklankami czterdziestoprocentowego alkoholu. Pozostaw w szczelnie zamkniętym słoju, w ciemnym miejscu, w temperaturze pokojowej na miesiąc. Codziennie wstrząsaj naczyniem. Następnie przecedź do butelek z ciemnego szkła. Przechowuj w chłodnym miejscu. Zażywaj 3 razy dziennie po 1 łyżeczce w rozcieńczeniu z wodą.

Zielarstwo nie musi być tajemnicze, mroczne i niedostępne dla "zwykłych śmiertelników"
Naucz się zbierać i korzystać z ziół na własne potrzeby.
Z moim wsparciem nauka będzie ciekawa, a zbiory bezpieczne!